Raxoesti kogemus. Kuidas Reimo Ränk ja Trimble X7 üle Eesti keerukaid objekte digiteerivad

3D skaneering Haapsalu raudteejaamast, skanner Trimble X7. Reimo Ränk, Raxoest OÜ.

Raxoest OÜ 3D skaneerimise ja aeromõõdistamise spetsialist Reimo Ränk jagas Geosofti skanneripäeval oma igapäevatöö kogemust: suure osa Reimo ajast võtab 3D skaneerimine. Panime ka blogisse kirja, mida Reimo skaneerimisteenuse pakkumisest ja kasutusel olevast tehnikast-tarkvarast kõneles.

Reimo ja tema igapäevane töövahend, 3D laserskanner Trimble X7, viibivad sageli välitöödel. Hiljem järeltöötleb Reimo kogutud andmed vastavalt kliendi soovile ning 3D skaneeringutest saavad lõiked, plaanid, vaated ja mudelid. Protsessi käigus paigutatakse skaneering ka taustsüsteemi, eemaldatakse mittevajalikud andmepunktid ning tehakse töö tellijale tarvilikud arvutused.

Skaneerimisele ja aeromõõdistamisele keskendatud nelja aasta jooksul on Reimo ametis olnud näiteks keerukatel tee-ehituse objektidel, viaduktidel, ökoduktidel, sildadel ja raudtee rajatistel. Raxoesti skaneeringute põhjal on tehtud mahuarvutusi ja hinnatud suurte konstruktsioonide seisukorda. Kümneteks töötundideks pakkus väljakutseid naftatanker oma teki, ballastitankide ja mootoriruumiga (üle 900 skaneerimisjaama!).

3D skaneerimine on ainuõige meetod ebakorrapäraste pindade hindamisel.

Reimo Ränk, Raxoest OÜ

Trimble X7 on Reimo hinnangul väga kasutajasõbralik skanner, mugav ja keskkonnakindel. Hästi läbimõeldud disain on funktsionaalne, olgu päevavalges või kottpimedas. Skaneerimisaeg on umbes 2-15 minutit, ulatus kuni 80 m, mis on Reimo igapäevatöös igati sobilikud parameetrid. Trimble X7 teenib Raxoesti kogemuse põhjal kokkuvõttes kiidusõnu kui väike, kerge ja käepärane töövahend, mis annab skaneerimiseks ligipääsu ka keerukates ja kitsastes oludes.

Reimo Ränk, Raxoest OÜ

Reimo 3D skaneerimise töövoog ja näpunäited

 1. Eeltöö. Punktipilve koordineerimine

  Punktipilve koordineerimise käigus määratakse kindlaks punktipilve asukoht maailma koordinaatsüsteemis või suhestatakse see olemasoleva andmestikuga. Objekti suurusest ja vajalikust täpsusastmest olenevalt saab punktipilve koordineerimiseks kasutada näiteks A4 markereid, varem tahhümeetriliselt mõõdetud elemente, skaneeriva tahhümeetri abil loodud punktipilve või markerpalle.

 2. Skaneerimine

  Töö algab tegevusplaani koostamisest. Reimo rõhutab, et optimaalne skaneerimine on sisult läbimõeldud ja ajakasutuselt tempokas. Välitööd piirduvad reeglina ühe päevaga.

  Skaneerimisjaamade valimisel tuleb arvestada, et sündivate skaneeringute ülekate peab olema piisav punktipilvede omavahel sidumiseks. Näiteks hoone digiteerimisel on töö kulg taoline: skaneeritakse enne ruumi sisenemist, uksel, järgmisse ruumi sisenemisel jne. Keerukas võib olla pööningule sisenemine, vahel tuleb skaneerida aknalt, rakendada väliseid referentspunkte.
   
  Tööpaigas on alati kasutusel ka Trimble T10 tahvelarvuti, et skaneerimise õnnestumisest või võimalikest vigadest vahetu ülevaade saada.

 3. Järeltöötlus

  Järeltöötlus hõlmab punktipilvede registreerimist, puhastamist (müra, peegelduste eemaldamine) ja jooniste ning mudelite loomist vastavalt tellija püstitatud tööülesandele. Punktipilvede järeltöötlemisel kasutab Reimo peamiselt tarkvara Trimble Business Center, kuigi olenevalt eesmärgist on valikuid omajagu. „Päev välitööd annab nädalaks-kaheks järeltöötlust,“ hindab Reimo 3D skaneerimise teenuse kulgu.

Kuidas 3D skanner töötab?

3D laserskanner kasutab laserkiiri pindade punkt-punktiliseks digiteerimiseks. Skaneerimisprotsess hõlmab laserkiirte saatmist sihtmärgi poole ja peegeldunud signaalide vastuvõtmist. Skanner mõõdab iga kiire tagasipõrkumiseks kulunud aega, võimaldades määrata punkti täpse kauguse skannerist. Kombineerides need kaugusandmed koos skanneri teadaoleva asukohaga, luuakse punktipilv, mis kujutab skaneeritud objekti või ala. Lõpptulemuseks on ülitäpne kolmemõõtmeline mudel.

Laserskaneerimine on erakordselt mitmekülgne, olles kasutusel nii ehituses, arhitektuuris, inseneritegevuses kui ka ajalooliste hoonete restaureerimisel. 3D laserskaneermise tehnoloogia võimaldab kiiresti koguda suuri andmemahtusid, vähendades oluliselt vigade võimalust ja suurendades töö efektiivsust.

Veel kasulikku blogis

Kino ja GNSS. Geodeetide päev VRS Now’ga

Geodeetide päeval, 21. märtsil ootame mõõdistajaid kinno Artis. Enne kevadisi suurtöid võta koos Geosoftiga aega teadmiste uuendamiseks ja kinoelamuseks. Hea tuju sinu poolt, värsked teadmised, kuum kohv ja pärjatud film meie poolt! Geodeetide päev VRS

Loe edasi »
Trimble X9 3d-skanner Jõhvi kontserdimajas

EGÜ kevadkonverentsil Trimble’i paremik katsetamiseks väljas

Mõõdistusproffidel aitab kevadisse meeleollu jõuda Eesti Geodeetide Ühingu kevadkonverents. Korraldajad on ettevalmistanud põneva ürituse, mille päevakavas on teemad parimas mõttes maast taevani ehk maapõue peidetud taristust kuni avamere-geodeesiani ja satelliidipõhise positsioneerimiseni. EGÜ kevadkonverents 2024 toob

Loe edasi »

Telli Geosofti mõõdistusproffide uudiskiri

Ole esimene, kes saab info uutest toodetest, sooduspakkumistest ja üritustest. Hoiame Su professionaalse teadmistepagasi värskena.