Kultuuripärandi säilitamine digitehnoloogiatega

GeoNovus näitas Leedus asuvas väljakaevamispaigas arheoloogiliste uuringute toetamiseks neljasammulist laserskaneerimise ja 3D modelleerimise töövoogu.

2022. aastal alustas kinnisvaraarendaja Leedu pealinnas Vilniuses tühjale krundile uue hotelli- ja büroohoone ehitamist. Kaevetööde käigus avastasid töölised sealt aga aastail 1910–1914 ehitatud veepuhastusjaama vundamendi.

Enne tööde jätkamist kaasati Archeologiniai Projektai, MB, kogenud arheoloogiliste uuringute teenust pakkuv ettevõte, et vundament dokumenteerida ja hinnata selle ajaloolist väärtust Vilniuse kultuuripärandi osakonna jaoks.

Kaevetööde paik Vilniuses. Foto: GeoNovus.

Ülesande täitmiseks otsustas arheoloog Mantas Daubaras rakendada skaneerimistehnoloogiat, et allesjäänud vundamendist digitaalne koopia luua. Trimble’i esindaja GeoNovuse abiga kasutati punktipilveandmeid ning olemasolevaid 2D jooniseid ja vanu fotosid 20. sajandi hoonest täpse 3D mudeli loomiseks.

Andmete kogumise ja töötlemise 4 sammu

1. samm: 3D laserskaneermine Trimble X7-ga

GeoNovus skaneeris esmalt väljakaevatud vundamenti, mille pindala on ligikaudu 550 ruutmeetrit, Trimble X7 3D laserskanneriga. Meeskond kogus punktipilveandmeid ja fotopanoraame 44 seisupunktis, töö igas punktis võttis aega umbes viis minutit. Kohapeal kulus kokku umbes 4–5 tundi.

“Nägime väljakaevatud vundamendi 3D skaneerimisel palju eeliseid, kuna skanner on tõhus, kiire ja täpne. Me suutsime veejaama jäänused hämmastavalt üksikasjalikult digitaalselt säilitada ja luua täpse mudeli.”

Mantas Daubaras, Archeologiniai Projektai, MB
Trimble X7 3D laserskanner jäädvustas vundamendist detailsed punktipilved. Foto: Mantas Daubaras.
2. samm: täpne positsioneerimine Trimble Catalyst-iga

Meeskond mõõtis kaheksat maapealset kontrollpunkti (GCP), kasutades Trimble Catalyst GNSS positsioneerimisteenust ja DA2 GNSS vastuvõtjat, et seostada projekt geograafiliselt kohaliku LKS-94 koordinaatsüsteemiga. GeoNovus aktiveeris Catalyst 1 tellimuse, et saavutada kõrgeim, ühe sentimeetri täpsus.

Osa seisupunkte registreeriti välitingimustes Trimble Perspective tarkvaras. Teised, väiksema kattumisega skaneeritud seisupunktid registreeriti kontoris käsitsi Trimble RealWorks kontoritarkvara abil. Daubaras kasutas algse vundamendi 2D plaani joonestamiseks georeferentseeritud .e57 punktipilve.

3. samm: 3D modelleerimine SketchUp-is

Veepuhastusjaama originaaljoonised skaneeriti ja laaditi koos punktipilvega 3D-modelleerimistööriista SketchUp, et luua 3D-mudeli mustand. Kuna joonised olid erinevates mõõtkavades, töötles GeoNovus mudelit nii, et see vastas vundamendi tegelikele mõõtmetele. Üks 1900. aastate algusest pärit foto näitas, et hoone ehitati veidi teisiti, kui joonistel näidatud, mistõttu tehti täiendavaid kohandusi. Kokku kestis SketchUpi modelleerimistöö umbes kolm päeva.

Originaaljoonised andsid SketchUpis modelleerimiseks vajalikku infot. Foto: GeoNovus.
4. samm: visualiseerimine Trimble SiteVision liitreaalsuses

SketchUpi mudelit viimistleti georeferentseeritud kontrollpunktide ehk GCP-dega ja imporditi liitreaalsuse süsteemi Trimble SiteVision, et seda ehitusplatsil 1:1 mõõtkavas vaadata. Visualiseerimine võimaldas arheoloogidel paremini mõista algse hoone ja praeguse ümbruse vahelist ruumilist suhet.

Trimble SiteVision liitreaalsuse abil visualiseeriti ehitusplatsil veepuhastusjaama 3D-mudel. Illustratsioon: GeoNovus.

Põhjalikud skaneerimisandmed

Digitehnoloogia pakub uusi võimalusi ajalooliselt oluliste väljakaevamispaikade säilitamiseks. Laserskaneerimine on kiire ja põhjalik, 3D-punktipilved toetavad modelleerimist ja algse konstruktsiooni taastamist, SiteVision võimaldab konstruktsiooni kohapealt reaalajas visualiseerida.

“Skaneerimine ja 3D modelleerimine võimaldasid meil jäädvustada olulist ajaloolist teavet ilma krundi arendust asjatult edasilükkamata,” ütles Daubaras. “Soovitan seda lähenemist visuaalselt muljetavaldavate piltide loomiseks ning taaselustamaks hooneid ja vaateid külalistele ja linnaelanikele.”

Linna kultuuripärandi osakonnale avaldasid muljet 3D skaneerimise tulemused ja fakt, et punktipilvena säilib vundament igavesti. Kogutud andmed ja loodud visuaalid täitsid kiiresti regulatsioonist lähtuvad nõuded, et ehitus saaks jätkuda.

“Soovitasime andmete kogumiseks kasutada laserskannerit, kuna see oli kiirem, kui tahhümeetriga töötamine ja 3D-punktipilv andis vundamendi kohta üksikasjalikumat teavet. Pilootprojektis kasutatud töövoog näitas, kui hõlpsalt saab seda tehnoloogiat rakendada ka muudes arhitektuuri-, inseneri- ja ehitusprojektides.“

Sarunas Prokopimas, GeoNovuse tegevjuht
Algne veepuhastusjaam ca 1914 võrrelduna SketchUpi 3D-mudeliga. Illustratsioon: GeoNovus.

Artikkel ilmus Trimble Geospatial blogis.

Kontakt

Trimble instrumendid ja teenused mõõdistajatele
+372 523 5692

Markusel on pikk kogemus Trimble’i tahhümeetrite ja GNSS seadmete müügis ja kasutajakoolituste läbiviimisel. Markus on ka Trimble VRS Now ja CenterPoint RTX GNSS parandusteenuste kontaktisik.

Veel kasulikku blogis

Kino ja GNSS. Geodeetide päev VRS Now’ga

Geodeetide päeval, 21. märtsil ootame mõõdistajaid kinno Artis. Enne kevadisi suurtöid võta koos Geosoftiga aega teadmiste uuendamiseks ja kinoelamuseks. Hea tuju sinu poolt, värsked teadmised, kuum kohv ja pärjatud film meie poolt! Geodeetide päev VRS

Loe edasi »
Trimble X9 3d-skanner Jõhvi kontserdimajas

EGÜ kevadkonverentsil Trimble’i paremik katsetamiseks väljas

Mõõdistusproffidel aitab kevadisse meeleollu jõuda Eesti Geodeetide Ühingu kevadkonverents. Korraldajad on ettevalmistanud põneva ürituse, mille päevakavas on teemad parimas mõttes maast taevani ehk maapõue peidetud taristust kuni avamere-geodeesiani ja satelliidipõhise positsioneerimiseni. EGÜ kevadkonverents 2024 toob

Loe edasi »

Telli Geosofti mõõdistusproffide uudiskiri

Ole esimene, kes saab info uutest toodetest, sooduspakkumistest ja üritustest. Hoiame Su professionaalse teadmistepagasi värskena.