Intergeo 2023 trendid. Geosofti ülevaade Eesti mõõdistajatele

Intergeo, mõõdistusproffide aasta tähtsaim erialamess, toimus Berliinis 10.-12. oktoobrini. Geosofti tiim käis kohapeal ja annab Eesti mõõdistajatele ülevaate, millest messil kõneldi, mida näidati ja millised teemad „trendisid“. Põnevaid tooteid, tehnoloogiat ja inspireerivat tulevikku kiikamist jagus küllaga kõigisse messipäevadesse.

Intergeo 2023

Intergeo 2023 tähtsaimad teemad

Droonid arenevad lennukiirusel

Intergeol oli tähelepanu keskmes droonitehnoloogia kui uus fookusvaldkond alapealkirjaga “Mehitamata süsteemid”. Uuriti mitmesuguseid UAV-rakendusi avalikus sektoris ja keskkonnaseires ning uuenduslikke droonilahendusi. Osaks saanud tähelepanu peegeldab droonide olulist rolli kaasaegses mõõdistamises ja keskkonnaseires.

Intergeol ringi liikudes jäi mulje, et väga palju oli välja pandud lidareid, küll seljakoti ja paadi peal, ATV ja auto küljes, nii drooni kui lennuki all.

Hugo Toll, Geosofti tegevjuht

Intergeo 2023 raames tutvustatud droonitehnoloogia edusammud tõendavad mehitamata süsteemide arenevaid võimalusi täpsete georuumiliste andmete kogumisel. Paljude tähelepanu pälvis Phoenix LiDARi uus RANGER RFM2-UAV²² ja SLAM-tehnoloogia. Oluliste uudistoodetena esitleti veel näiteks DJI uut Zenmuse L2 droonilidarit ja JOUAV VTOL Hangar täisautomaatset droonijaama.

SLAM-tehnoloogia ehk Simultaneous Localization and Mapping (samaaegne positsioneerimine ja kaardistamine) on keerukas algoritmiline protsess, mille käigus droon suudab enda asukohta reaalajas tuvastada ja samal ajal koostada oma ümbruse 3D kaarti. SLAM võimaldab autonoomsetel droonidel navigeerida tundmatus või dünaamilises keskkonnas, kus GPS-signaal ei pruugi olla usaldusväärne või kättesaadav.

DJI Zenmuse L2 on droonidele mõeldud LiDAR-lahendus, mis ühendab endas GNSSi ja kõrgtäpsusega IMU süsteemi, saavutades 4 cm vertikaalse ja 5 cm horisontaalse täpsuse. Zenmuse L2 suudab ühe lennuga koguda punktipilve andmeid 2,5 km² alalt. Zenmuse L2 tuvastamisulatus on tingmustest olenevalt kuni 450 m ja see suudab tänu oma erakordsele läbistamisvõimele tuvastada väiksemaid objekte ning genereerida detailsemaid mudeleid. Lisaks pakub L2 üheklõpsulist töötlemist DJI Terras ja punktipilve eelvaadet reaalajas, mis võimaldab kasutajal jälgida 3D mudeli salvestamise edenemist​​.

JOUAV VTOL Hangar pakub täielikult automatiseeritud droonioperatsioonide lahendust. Süsteemi selgroog on modulaarne, IP54 kaitseklassi JOS-C2000 droonijaam, mis pakub kindlat ja stabiilset keskkonda kõrgjõudlusega CW-15X VTOL UAV drooni maandumiseks, laadimiseks, õhkutõusuks ja lennumissioonide täitmiseks (VTOL – Vertical Take-Off and Landing; VTOL-droon on lennumasin, mis suudab õhku tõusta ja maanduda vertikaalselt nagu helikopter, kuid horisontaalsel lennul on sel fikseeritud tiibadega lennuki eelised). Süsteemi juhib JoCloud haldusplatvorm, mis võimaldab kasutajal pilvepõhiselt planeerida lende, analüüsida andmeid ja hallata varustust. CW-15X VTOL droonil on muljetavaldavad parameetrid, sealhulgas üle 30 km juhtimisulatus, maksimaalne kiirus 72 km/h ja maksimaalne lennuaeg 100 minutit koormaga. Droon on varustatud intelligentse binokulaarse süsteemi ja radarisüsteemiga. Lisaks on JOUAV JoCloud haldusplatvorm loodud pakkuma 3D marsruudi planeerimist, mitme drooni samaaegset juhtimist, AI algoritme​ ja palju muud.

Ehitusinfo modelleerimine (BIM) ja digitaalsed kaksikud

Intergeo 2023 keskendus olulisel määral BIMile ja digitaalsetele kaksikutele, analüüsides nende rolli nutikate linnade arendamisel ja taristu haldamisel. See on märk georuumiliste andmete üha suurenevast kasutamisest ehituses ja linnaplaneerimises.

Maavaatlus ja keskkonnaseire

Intergeo rõhutas maavaatluse tehnoloogiate tähtsust keskkonnaseires. Arutelud keerlesid tehisintellekti ja maavaatluse lõimimise ümber, tutvustades, kuidas need tehnoloogiad suudavad üheskoos anda põhjalikumaid teadmisi kestlikkuse tagamiseks.

Merendus vajab ruumiandmeid

Intergeo laiendas oma teemavaldkonda merenduslahendustele, mille raames jagasid eksperdid nagu Jann Wendt ettevõttest north.io teadmisi merenduslike georuumiliste andmete kohta. Mitmetes aruteludes süveneti merendusega seotud geoandmelahendustesse, edendades koostööd merendusega seotud probleemide lahendamiseks georuumiliste tehnoloogiate abil.

GeoIT tulevik

Arutati laia valikut tulevikku suunatud georakendusi nagu metaversum, pilverakendused, 4D-geoandmed ning tehisintellekti ja GISi lõimimine. Rõhutati uuendusi laserskaneerimise, punktpilvede ja nutikate kaardirakenduste vallas, mis peegeldab geoinfotehnoloogia jätkuvat arengut integreeritumate ja keerukamate lahenduste suunas.

Metaversum (inglise keeles metaverse) on digitaalne universum, mis koosneb kolmemõõtmelistest virtuaalmaailmadest, kus kasutajad saavad reaalajas suhelda, aega veeta ja töötada. Metaversum esindab järgmist sammu interneti evolutsioonis, kus kasutajad saavad sukelduda kolmemõõtmelistesse keskkondadesse. Metaversum loob virtuaalse reaalsuse.

Metaversum avab seega uusi võimalusi ka mõõdistamisprofessionaalidele, pakkudes uuenduslikke viise andmete töötlemiseks, visualiseerimiseks ja jagamiseks kolmemõõtmelistes keskkondades, mis omakorda aitab paremini mõista ja analüüsida georuumilisi suhteid ja mudeleid.

Trimble kutsus tutvuma uusimate saavutustega ruumiandmete vallas

Trimble esitles uuendusi reaalsuse jäädvustamise, liitreaalsuse, seire, mobiilse kaardistamise, raudteeuuringute ja -skaneerimise ning fotogramm-meetria valdkonnas. Erilist tähelepanu pöörati ühenduvusele, näidates, kuidas Trimble’i lahendused suudavad siduda erinevaid ruumiandmete tehnoloogiaid ja rakendusi. Kooskõlas messi temaatikaga kajastas Trimble’i väljapanek laiemat liikumist täiustatud ruumiandmete käitlemise ja analüüsi suunas, mida oli näha kogu Intergeo 2023 raames.

Trimble eksponeeris näiteks muljetavaldavat Trimble X9 3D-laserskaneerimissüsteemi. See seade pakub olulisi funktsioone nagu kiire skaneerimine, täpsus ja suurem tööjõudlus. Trimble tõi esile veel oma Trimble Accessi välitööde tarkvara ja Trimble Connecti koostööplatvormi, näidates, kuidas need tööriistad saavad suurendada andmete kogumise tõhusust. Esiletõstetud toodete hulgas olid ka GEDO-sarja kuuluvad lahendused, mis rõhutasid Trimble’i püüdlusi edendada rööbasteede mõõdistamise ja skaneerimise tehnoloogiaid. Trimble tutvustas raudteeseire töövooge Trimble 4D Control (T4D) tarkvara põhjal.

Intergeo 2023 avas taaskord uksed tehniliste lahenduste põnevasse maailma. Näidati, kuidas ehitiste informatsiooni modelleerimine (BIM) ja digitaalsed kaksikud muudavad linnaplaneerimist ja infrastruktuuri haldamist. Maavaatluse ja merenduslahenduste arutelud rõhutasid ruumitehnoloogia olulisust keskkonna jälgimisel. Droonivalmistajad demonstreerisid, kuidas täpne andmete kogumine ja automatiseeritud operatsioonid kaasaegset mõõdistamist muudavad. Metaversum tõotab avada uusi dimensioone georuumiliste andmete visualiseerimises ja interaktiivses jagamises. Kokkuvõtvalt, Intergeo 2023 toonitas valdkonna pidevat innovatsiooni, mis kannustab ka Eesti mõõdistamisprofessionaale uusimate tööriistade ja teadmistega kursis olema, et edukalt georuumilise info maailmas töötada.

Veel kasulikku blogis

VRSNow TEENUS ON TAASTATUD

Head kliendid! VRSNnow TEENUS ON TAASTATUD! Geosofti meeskond Seoses ülemaailmse IT katkestusega on Trimble VRSNow serverite töö häiritud ja võrku kasutada ei saa. Probleemi lahendusega tegeletakse. Teavitame kohe kui meil on uut informatsiooni. Geosofti meeskond

Loe edasi »

Telli Geosofti mõõdistusproffide uudiskiri

Ole esimene, kes saab info uutest toodetest, sooduspakkumistest ja üritustest. Hoiame Su professionaalse teadmistepagasi värskena.