Droonide ja lidarite võimas areng on aeromõõdistamisest geodeesias trendi teinud. Aeromõõtmised on täpsed ja kiired ning kasutusel maastiku ja rajatiste kolmemõõtmeliseks kujutamiseks ja hindamiseks, näiteks kaardistamiseks, katastriandmete kogumiseks ning kinnisvara hindamiseks. Mõne maapinnal toimetades mitmeid päevi kulutava töö võib lennumasina abil teha loetud tundidega. Geosoft lisas tootevalikusse Phoenix LiDAR Systemsi droonilidarid USAst, et Eesti mõõdistajatele-kaardistajatele tööks värskeimat uuenduslikku tehnoloogiat pakkuda.
Phoenix LiDAR Systems on tunnustatumaid lidaritehnoloogia tootjaid, tuntud täpsete, vastupidavate ja mitmekülgsete lidarite valmistajana. Tänu kompaktsele väliskestale ja kergele kaalule räägitakse Phoenixi lidaritest enim mehitamata õhusõidukite kontekstis, kuid mitmed mudelid sobivad samadel põhjustel ka autodel ja seljakotiseadistuses töötamiseks. Vastav lisavarustus on selleks muidugi loodud ning kokkuvõttes on Phoenixi lidarid kasutusel kaevandamisest põllumajanduseni ning ehitusest metsanduseni. Lidariga võib mõõta kõrgusi, kaardistada hooneid ja maastikku ning hinnata isegi veekogude sügavust.
Lidar (Light Detection and Ranging) on seade, mis saadab välja laservalguskiire ja mõõdab tagasipeegelduvat valgust. Vastav tarkvara hindab seejärel peegelduva valguse põhjal objektide kaugust ja kuju. Lidar saadab töötades järjepanu kiireimpulsse, peegeldumisandmed töödeldakse ja visualiseeritakse digitaalsel kujul. Lidar suudab töötada isegi halva nähtavuse olukorras.
Lidari abil saab jäädvustada ka väga suurte objektide kujutised ja mõõtmed ning luua 3D mudeli. See ongi lidarite ja droonide abil läbiviidavate aeromõõdistuste peamine väljund ja väärtus valdkondades nagu ehitus, kaevandamine ja keskkonnauuringud. Lidaritehnoloogia võimaldab jäädvustada suuri alasid väga lühikese ajaga ning tuvastada omadusi, mis võivad olla palja silmaga raskesti nähtavad.
Profikasutuseks mõeldud lidarite olulisimad omadused ehk kuidas valida?
Geosoft pani kirja 3 kõige tähtsamat küsimust, mis enne lidari soetamist läbi mõelda.
- Milliseid töid on lidariga kavas teha ja kui suures mahus?
Sellest sõltuvalt tuleb valida lidari täpsusklass.
- Kas lidarit kasutatakse droonil, autol või mõnel muul sõidukil?
Kui võimekat drooni selleks tarvis on? Või tuleks kombineerida õhust mõõtmine maapealsega?
- Millist tarkvara kasutatakse mõõtmisandmete järeltöötluseks?
Kui võimekat arvutit selleks tarvis on?
Kõigepealt tuleks aru saada, millises täpsusklassis lidar peaks olema. Kas absoluutne täpsus 1-3 cm, 2-5 cm või kuni 10 cm? Näiteks, maa-ala topograafilise plaani koostamisel, kus maapealsete situatsioonielementide plaanilise asendi maksimaalsed vead on hoonete puhul lähimate mõõdistusvõrgu punktide suhtes kuni 5 cm ja kõrguslikud lubatavad maksimaalsed vead püsikatendite, kaevukaante jm rajatiste puhul kuni 3 cm, tulekski vastavalt nendele nõuetele lidar valida.
Järgmisena peaks lidari soetamisel jälgima laserkiire tagasipeegelduste arvu, olgu selleks siis 1, 2, 3 või koguni 5 peegeldust. Rohkemate peegelduste puhul on võimalik saada kätte täpsemad maapinna andmed, sest laserkiir läbib efektiivselt näiteks taimestikku. Samas tekitab suurem peegelduste arv ka rohkem müra, mis võib teha järeltöötluse keerulisemaks ja aeganõudvamaks.
„Turul pakutavate lidarite hulgast valimine võib osutuda üsnagi keeruliseks, kui ei tea täpselt nende omadusi ja eesmärki. Selleks, et teha õige valik, tuleb läbi mõelda, milliseid töid planeeritakse tegema hakata, kui suures mahus, ja paika tuleks panna ka eelarve. Geosoftist saab muidugi nõu ja abi, milline lidari ja tarkvara terviklahendus valida.“
Marek Viitkin
Kogutud mõõtmisandmed salvestab lidar jooksvalt oma mäluseadmele. Tavapäraselt sisaldab tervikliku missiooni ehk ühe töösessiooni andmestik skaneerimise toorandmeid, pilte ja GNSS andmeid. Kokkuvõttes paneb järeltöötlustarkvara sellest infost ja juurde lisatud maapealse baasjaama andmetest kokku täpse geolokaliseeritud ja klassifitseeritud punktipilve .LAS formaadis, mille abil on võimalik koostada maa-ala topograafilisi plaane, maapinnamudeleid, arvutada mahtusid jne.
Phoenixi RECON ja RANGER lidarid
Phoenix LiDAR RECON-XT on soodsaim algtaseme lidarisüsteem DJI Matrice 300 droonile. Sobib hästi väiksematele skaneerimisaladele ja piiratud eelarvega ettevõtmisteks. Paindlikud paigaldusvõimalused on selle süsteemi peamine eelis. RECON-XT on loodud lendamiseks mehitamata õhusõidukitel, sealhulgas droonil DJI M600 Pro, ent seda saab seadistada ka autodel ja seljakotisüsteemides töötamiseks. Saadaval on katuseraami ja iminappade lisatarvikud. Absoluutne täpsus on 2-5 cm ja tagasipeegelduste arv 2.
Phoenix RECON-A on ideaalne lahendus eeluuringuteks, näiteks elektriliine ümbritseva taimkatte seireks. Kõik-ühes süsteem pakub soodsas hinnaklassis kasutusmugavust ja tõhusat andmehõivet. RECON-A maksimeerib punktipilvede tihedust, kasutades mitmemustrilist laserit, et tabada isegi kõige madalamaid peegelduspunkte. Integreeritud 24 MP kõrge eraldusvõimega kaameral on sama vaateväli nagu lidari sensoril, mis võimaldab punktipilve maksimaalse RGB värvimise. RECON-A võimaldab koguda andmeid kiirusega kuni 720 000 punkti sekundis ning see suudab katta ulatuslikke alasid ühe lennuga. Absoluutne täpsus on 3-6 cm ja tagasipeegelduste arv 3.
Mitmekülgne ning alustamiseks sobilik Phoenix RECONT-XT on laos ja Geosoftis kohapeal kohe saadaval. Küsi infot Marekilt.
Phoenix RANGER-LR LITE on RANGER-seeria uus kerge kaugmaasüsteem. Kõige nõudlikumate kaardistamistööde jaoks loodud RANGER-LR LITE on ülim kombinatsioon suure tihedusega kaugmaalidarist ja võimsast 1550 nm laserist, mis tungib läbi tiheda taimestiku ning töötab suurel kiirusel ja kõrgusel suurtes skaneerimispiirkondades. Phoenix RANGER-LR LITE on saadaval UAV, sõiduki, VTOL ja seljakoti seadistustes. Absoluutne täpsus on 25-55 mm ja tagasipeegelduste arv 7.
miniRANGER-3 LITE on loodud kogumaks geodeetilise täpsusega lidariandmeid ja -kujutisi ülikergel platvormil. Võimalusterohke miniRANGER-3 LITE rakendab Phoenixi aastatepikkust kogemust ja tipptasemel LiDARMilli tarkvaraplatvormi, et kasutajale parimat pakkuda. Fotogramm-meetriapaketiga varustatud miniRANGER-3 LITE suudab keskmise suurusega multirootoril kuni 100 m lennukõrguse juures samaaegselt talletada geodeetilise täpsusega lidariandmeid ja kõrge eraldusvõimega 61 MP RTK fotogramm-meetriat. Absoluutne täpsus on 20-30 mm ja tagasipeegelduste arv 5.
Kontakt
Aeromõõdistamine. Droonid, lidarid ja tarkvara
+372 5691 2790
Marek on aeromõõdistamise ekspert ehk lidarite, fotogramm-meetria ja droonide asjatundja. Mareki ja tema juhitud lennumasinate kogemustepagasis on näiteks 1000 ha turbaraba mõõdistamine Leedus, sadu kilomeetreid kaardistatud kõrgepingeliinide trasse ja raudteekoridore Eestis, karjääride, prügilate ja teekatete mõõdistamised mahuarvutusteks ning veel palju suuremaid ja väiksemaid projekte.
Marekil on pikk kogemus Delair, Microdrones ja DJI droonide ning Trimble’i tahhümeetrite ja GNSS seadmete müügis ja kasutajakoolituste läbiviimisel. Mareki lemmikud on ka Phoenix LiDARi ja PIX4D tooted.