Stuttgartis toimunud INTERGEO 2024 mess tõi sel sügisel kokku üle 17 000 külastaja ja ligi 600 eksponenti 121 riigist. Loomulikult olime kohal ja anname nüüd ülevaate. INTERGEO 2024 trendid toovad Eesti mõõdistajatele selge sõnumi: ruumiandmete maailm liigub suunas, kus seadmete täpsus ja mobiilsus ning tehnoloogiate integreeritus ja suurte andmemassiivide töötlemine on võtmetähtsusega. Esile tõusis viis olulist teemat, millega peavad kindlasti kursis olema ka Eesti mõõdistajad.
1. Mobiilne kaardistamine ja kaasaskantavad süsteemid
Mobiilne kaardistamine, eriti käsiseadmed ja kaasaskantavad kaardistamissüsteemid, oli selleaastase messi keskmes. Üha suuremat tähtsust koguvad ergonoomilised käsiseadmed, mis võimaldavad täpset andmekogumist ka keerulistes tingimustes. Trimble esitles oma APX RTX lahendust UAV- ja mobiilse kaardistamise jaoks, mis pakub sentimeetri täpsusega GNSS-georeferentseerimist ilma tugijaamu kasutamata. See lihtsustab mõõdistamist ja muudab töövoo sujuvamaks.
Trimble APX RTX – täpsus ilma tugijaamadeta
Trimble APX RTX on uuenduslik vahetu georeferentseerimise lahendus, mis on spetsiaalselt loodud UAV-kaardistamise ja mobiilse kaardistamise jaoks. Kasutades Trimble RTX tehnoloogiat, võimaldab see süsteem saavutada sentimeetri täpsusega positsioneerimise reaalajas (RTK) ja ka järeltöötlusel ilma traditsioonilisi tugijaamu kasutamata. Süsteem ühendab GNSS ja IMU tehnoloogiad, pakkudes usaldusväärset ja täpset andmevoogu, mis sobib suurepäraselt UAV-seadmetele ja mobiilsetele kaardistamissüsteemidele. See lahendus on eriti kasulik keerukates keskkondades, kus tugijaamade kasutamine võib olla piiratud. Ideaalne valik tööstustele, mis vajavad täpset kaardistamist ja positsioneerimist, sealhulgas ehitus, põllumajandus, metsandus ja keskkonnaseire.
2. Tehisintellekt ja digitaalsed kaksikud
Tehisintellekt (AI) ja digitaalsed kaksikud olid samuti üks olulisemaid teemasid, mis rõhutab sarnaselt eelmise aasta messiga nende tehnoloogiate kasvavat tähtsust linnaplaneerimisel ja taristu haldamisel. Messil näidati, kuidas AI-põhised lahendused muudavad ruumiandmetega töötamise efektiivsemaks, võimaldades automatiseeritud andmetöötlust ja -analüüsi, mis aitab mõõdistajatel saavutada täpsemaid tulemusi väiksema ajakuluga.
Pix4D demonstreeris oma Pix4Dcatch tarkvara, mis ühildub GNSS-tehnoloogiaga, et luua täpseid ja kvaliteetseid 3D-mudeleid otse välitöödel. Selline lahendus säästab aega ja ressursse arhitektuuris, inseneerias ja ehituses. Tehisintellekti integreerimine mõõdistustöödesse võimaldab tööprotsesse automatiseerida, vähendades vajadust käsitsi andmetöötluseks ja suurendades töö efektiivsust.
3. Maavaatlus ja keskkonnaseire
Maavaatlus ja keskkonnaseire olid fookuses, nagu eelmiselgi INTERGEO messil. Satelliitide ja muude kaugseiretehnoloogiate kasutamine on muutumas üha olulisemaks ka kliimamuutustega kohanemisel. Kirjeldati, kuidas GeoAnalytics ja Big Data võimaldavad luua täpseid prognoosimudeleid ning varajase hoiatamise süsteeme, mis on olulised, et valmistada linnu või terveid regioone ette kliimamuutuste mõjudeks.
GeoAnalytics ja Big Data: täpse andmeanalüüsi ja ennustuste võti
GeoAnalytics viitab geograafilise teabe kasutamisele andmeanalüüsis, et teha täpsemaid otsuseid ja luua paremaid strateegiaid. See tehnoloogia võimaldab analüüsida suures mahus ruumiandmeid, tuues esile geograafilisi mustreid ja seoseid, mis võivad jääda varjatuks traditsioonilises andmetöötluses. GeoAnalyticsi abil saab jälgida ja analüüsida muutusi, prognoosida loodusõnnetusi või optimeerida linnaplaneerimist ja taristu hooldust.
Big Data tähendab suurte ja keeruliste andmekogumite töötlemist, mis nõuab võimsaid andmeanalüüsi tööriistu ja algoritme. Big Data kombineerituna GeoAnalyticsiga võimaldab väga suurte ja komplekssete ruumiandmete reaalajas töötlemist, et teha kiireid ja informeeritud otsuseid. Näiteks saab satelliidiandmete põhjal jälgida kliimamuutuste mõjusid või prognoosida looduskatastroofe, pakkudes otsustajatele täpseid ja ajakohaseid andmeid.
4. Pilvepõhine koostöö ja Trimble Reality Capture
Trimble tutvustas oma uut Reality Capture platvormi, mis pakub pilvepõhist lahendust andmete kogumiseks, haldamiseks ja koostööks Trimble Connecti kaudu. See platvorm võimaldab kasutajatel salvestada ja jagada andmeid reaalajas, muutes andmed kergesti kättesaadavaks ja parandades osapoolte vahelist koostööd. Trimble’i lahendus toetab suuri andmekogumeid ja keerulisi 3D-mudeleid, mis on vajalikud keerukate projektide teostamiseks ehituses ja taristuhalduses.
Trimble Reality Capture: tõeline ruumiandmete keskus
Trimble Reality Capture on uuenduslik platvorm, mis võimaldab geodeetidel, inseneridel ja arhitektidel koguda, hallata ja töödelda täpseid ruumiandmeid, luues detailseid 3D-mudeleid ja visualiseeringuid. Trimble Reality Capture ühendab erinevad andmekogumise meetodid, sealhulgas laserskaneerimise ja fotogramm-meetria, pakkudes terviklikku ülevaadet projektist ja olemasolevatest andmetest.
Platvormi eesmärk on kiirendada andmete kogumise ja töötlemise protsessi, muutes selle sujuvaks ja koostööd soodustavaks – kõik andmed on kättesaadavad ja hallatavad ühes keskkonnas. Trimble Reality Capture toetab pilvepõhist koostööd, võimaldades meeskonnaliikmetel andmetele igal ajal ja igast asukohast ligi pääseda, mis parandab infovahetust ja asjaajamist.
5. Phoenix LiDAR Technologies ja uued LiDAR-lahendused
Phoenix LiDAR Technologies tutvustas INTERGEO 2024 messil oma uusimaid aeromõõdistamise lahendusi, sealhulgas uuenduslikku Recon-F8 süsteemi (mine tea, peagi ehk ka Geosoftis), mille arendamisel keskenduti andmete reaalajas töötlemisele ja andmete täpsuse parandamisele. Recon-F8 on modulaarne süsteem, mis võimaldab seadeid kohandada vastavalt konkreetsele mõõdistusülesandele – olgu selleks metsandustööd, infrastruktuuri projektid või linnade täpne kaardistamine ja modelleerimine. Recon-F8 paistab silma oma kompaktse ja kerge disaini poolest, mis teeb selle sobivaks erinevatele sõidukiplatvormidele, sealhulgas mehitamata õhusõidukitele (UAV) ja mehitamata maismaasõidukitele (UGV).
Recon-F8 on varustatud suure täpsusega sensoritega ja seda saab kombineerida GNSS-süsteemidega, mis võimaldab kiiret ja täpset 3D-mõõdistamist ka keerulistes keskkondades. See tehnoloogia pakub terviklikke lahendusi, mis sobivad ideaalselt nii detailseks 3D-kaardistamiseks kui ka keerukate infrastruktuuride modelleerimiseks. Kuna Recon-F8 toetab reaalajas andmetöötlust, võimaldab see mõõdistustöid täpselt juhtida ja koheselt andmeid valideerida, vähendades järeltöötluse aega ja võimalikke vigu.
Recon-F8 näitab, kuidas LiDAR-tehnoloogia on muutumas üha paindlikumaks ja võimekamaks, pakkudes terviklikke lahendusi täpseks andmekogumiseks ja analüüsiks erinevates sektorites. Ka Eestis, kus mõõdistustööd toimuvad tihti mitmekesisel maastikul, võiks selline lahendus anda olulise eelise, aidates saavutada täpsemaid tulemusi ja pakkuda klientidele kiiremaid ja tõhusamaid teenuseid.
Kokkuvõte
INTERGEO 2024 näitas selgelt, et ruumiandmete sektor liigub edasi AI, mobiilse kaardistamise ja digitaalsete kaksikute integreerimise poole, pakkudes uusi võimalusi täpsemate ja kiiremate mõõdistustööde tegemiseks. Esile kerkisid käsiseadmed ja kaasaskantavad süsteemid, mis pakuvad mobiilsel kaardistamisel täpset andmekogumist isegi keerulistes oludes. Tehisintellekti ja digitaalsete kaksikute kasutamine muutub aina tähtsamaks, aidates automatiseerida andmetöötlust ja suurendada efektiivsust linnaplaneerimise ja taristu haldamise projektides. Lisaks rõhutati mahukate maavaatlusandmete ja satelliitide tähtsust kliimamuutustega kohanemisel. Trimble Reality Capture ja Phoenix LiDAR Technologies tõid esile pilvepõhised koostööplatvormid ja LiDAR-tehnoloogia uuendused, mis rõhutavad samuti ruumiandmete järjest mahukamaks ja keerukamaks muutumise trendi.