3G võrgu sulgemine on alanud. Mis muutub geodeetide jaoks? 

Eestis on 3G võrgu sulgemisest teatanud kõik suured teenusepakkujad, Telia on sellega juba alustanud. Läänemaal peatab Telia 3G teenuse juba veebruari lõpuks, novembri lõpuks ka kõikjal mujal Eestis. Enamasti tuntakse sulgemisega seotult muret vanemate mobiiltelefonide kasutajate pärast, ent geodeetidel on omad praktilised küsimused, kas, millal ja miks 3G võrgu sulgemise taustal oma töövahenditega midagi ette võtta. Geosoft pani kõige olulisema kirja.

Sarnaselt telefonidele võib 3G võrgu sulgemine mõjutada tööd vanemate geodeesiaseadmetega, mis toodetud enne 4G andmeside standardiks saamist. Seejuures ei pruugi 3G põhised seadmed töötamist lõpetada, vaid võivad ümber lülituda 2G võrku, mille sideoperaatorid teatud teenuste ja tehniliste lahenduste käitamiseks endiselt töös hoiavad. 2G võrku küll sulgemine ei ähvarda, ent andmeside väiksem kiirus võib siiski sujuvat geodeeditööd teatud määral takistada. 

Kui kahtled oma seadmete sidevõimekuses, kirjuta Markusele või Marekile ja küsi nõu. 

Kõik praegu Geosofti valikus olevad uuemad Trimble’i väliarvutid töötavad 4G võrgus ning nende kasutajad muutuse pärast muretsema ei pea. Varasemate põlvkondade Trimble’i toodetest, mida 3G sulgemine mõjutab, võib Eesti geodeesiabüroodes arvatavasti kohata R6, R8 ja R8s GNSS vastuvõtjaid ning TSC3 väliarvuteid. Igal juhul soovitame Geosoftist üle küsida, et olla kindel. Loomulikult on samamoodi mõjutatud teiste tootjate vanemad seadmed. 

Vaid 3G võrgus toimetavast töövahendist geodeedil igapäevaselt sõltuma jääda enam ei tasu. Seega, Markuse ja Mareki soovitused:

  1. Vaata üle oma töövahendid

    Kontrolli oma tööriistu ja tee väike ülevaatus tehnilistes andmetes. Ühtlasi ära unusta ka hooldus- ja kalibreerimisvajadusele tähelepanu pöörata (seadmeid hooldab Martin). 

  2. Planeeri, konsulteeri

    Kui vajad uut töövahendit, võta aegsasti Geosoftiga ühendust. Anname nõu, milline lahendus on Sinu jaoks kõige asjalikum ning milline funktsionaalsus võiks Sulle enim väärtust pakkuda. 

Täpsem Telia info on siin

Tele2 plaanib 3G võrgu sulgemist, kuid see toimub kõige varem aastal 2025.

Elisa kavandab 3G võrgu sulgemist lähiaastatel ja tuleb 2023. aasta esimeses pooles välja konkreetse ajakavaga. 

Kontakt

Markus Kauküla
Trimble instrumendid ja seadmed geodeetidele
+372 523 5692

Markusel on pikk kogemus Trimble’i tahhümeetrite ja GNSS seadmete müügis ja kasutajakoolituste läbiviimisel.

Kas hoiame Sind esimesena kursis?

Geosofti eksperdid jagavad mõõdistusproffidele tehnoloogiauudiseid, asjalikke nippe ja soodsaid pakkumisi.

Luban oma andmeid uudiskirja saatmise eesmärgil töödelda.*

Item added to cart.
0 items - 0.00